Vyhrajte knížku, se kterou zažijete stav beztíže

Soutěž

Houstone, máme tady soutěž! A 4 dny na to, abyste vyhráli. Ať máte na dovolené co číst.

O čem je řeč?

O bestselleru „An Astronaut’s Guide to Life on Earth“ (v češtině: Astronautův průvodce životem na Zemi), který tady na blogu můžete vyhrát! Než odletíte někam na dovolenou.

Knihu napsal kanadský astronaut Chris Hadfield, který byl mimo jiné člen expedice 34/35 na ISS na přelomu let 2013–2014. Jeho zábavná vzdělávací videa a interview přímo z ISS právě během této výpravy zhlédly na YouTube miliony diváků po celém světě. Nemluvě o vůbec prvním videoklipu z vesmíru, který tam Chris Hadfield natočil.

Kniha udělá radost nejen těm, kteří se chtějí dozvědět, jak to chodí v NASA či na oběžné dráze. Potěší každého čtenáře či čtenářku, kteří mají rádi záživné příběhy a kteří se rádi dozvídají zajímavé věci. A těch je v knize plno. Od startu až po přistání. Knížka je navíc v angličtině, takže si ji s ní i pěkně procvičíte.

A proč zrovna tuto knihu?

Knížka vám vezme dech už od prvních stránek. Stejně jako fotky z vesmíru a Chrisovo poutavé vyprávění. Na nějaký čas se tak ocitnete ve stavu beztíže a dozvíte se například, co Chrise provázelo na pouti ke hvězdám a co musel na své cestě překonat. Z vlastních zkušeností vám poví o tréninku astronautů i o tom, jaké je to být ve skafandru a létat ve vesmíru. Popíše vám pobyt v raketoplánu i život a práci na ISS. A taky vám Chris prozradí, co si z toho všeho lze odnést a uplatňovat v životě na Zemi. Každý den.

Chris Hadfield je člověk, kterého stojí za to si přečíst nebo poslechnout. Už kvůli jeho přístupu a charisma. Podívejte se například na jeho TED přednášku, ve které se s vámi podělí o to, jak při jedné misi ve vesmíru přišel na nějaký čas o zrak.

Nebo si projděte některá Chrisova videa na YouTube.

Obzvlášť tohle stojí za to.

„Chci knihu vyhrát, co mám pro to udělat?“

Pravidla soutěže

Kdykoliv od pondělí 29. června do čtvrtka 2. července 2015 odpovězte na níže uvedené soutěžní otázky. 4 dny na 4 otázky. Nic těžkého. Odpovědi případně snadno najdete na internetu.

Nejpozději ve čtvrtek 2. července pošlete očíslované odpovědi na otázky na e-mail: blog@only4.cz. V e-mailu uveďte své jméno, příjmení a poštovní adresu. Předmět e-mailu uveďte „Only4 Soutěž CH“, aby se váš soutěžní e-mail nikde náhodou neztratil.

Kdo pošle 4 správné odpovědi, bude zařazen do slosování, které proběhne v pátek 3. července. Jednoho šťastného astronauta nebo astronautku pak vylosujeme a výherci pošleme knížku poštou.

Všechny správné odpovědi, stejně jako jméno výherce se dozvíte v pátek 3. července níže v tomto článku.

A otázky jsou…

Ano, v angličtině. Jelikož je v angličtině i knížka, o kterou si zasoutěžíte, bude nejlepší si vaši angličtinu trochu proklepnout předem :-). Takový menší trénink. Bez centrifugy a letů stíhačkou. To zvládnete. Pamatujete, jak jsme se před časem bavili o těch motivacích a důvodech, proč studovat angličtinu? Ideální příležitost, jak se toho chopit. A začí(s)t.

Kromě té v knížce si angličtinu můžete s Only4 v létě procvičovat i v týdenních intenzivních nebo konverzačních kurzech. A vaši malí astronauti se mohou přijít bavit na tábor s angličtinou.

Jde se na to. Soutěž právě začíná.

3… 2… 1… and lift-off!

Good luck! :-)

Soutěž již skončila. Níže najdete správné odpovědi a jméno výherce.

Question 1: How many minutes does it usually take for the ISS to orbit the Earth once?

Answer: Travelling at about 5 miles a second (about 8 km/s), it usually takes the ISS 92 minutes to orbit the Earth once. This means that the astronauts orbit the Earth about 16 times a day and that they experience 16 sunrises and 16 sunsests each day! However, any answer around 90 minutes is correct since the exact time depends on the altitude and the speed of the space station.

Question 2: What are the names of all the Space Shuttles that NASA have used?

Answer: NASA have used Atlantis, Challenger, Columbia, Discovery and Endeavour for space flights.

Some of you also included the test shuttle Enterprise, which was also accepted since the question did not specify the purpose. (Source)

Question 3: What are the full names of the two astronauts who are now a part of so called „One-Year Mission“ on the ISS?

Answer: American astronaut Scott Kelly and Russian cosmonaut Mikhail Kornienko. (Source)

Variations of their names were also accepted, for example Scott Joseph Kelly or Mikhail Borisovich Korniyenko.

Question 4: Which 2 English words translate the Czech phrase „polární záře“?

Answer: There are actually quite a few correct answers to this question. You could find the answers for example here.

The „general“ expression for „polární záře“ in English is aurora.

Depending on your location, you can see these auroras: aurora borealis or northern lights (seen in the northern hemisphere) and aurora australis or southern lights (seen in the southern hemisphere).

Any of those words were accepted as the correct answer to this question.

Výherce soutěže

Ze správných odpovědí jsme vylosovali jednoho výherce a tím se stává:

Vít Výmola

Výherci gratulujeme! Knížka už je na cestě k němu.

Všem soutěžícím zároveň děkujeme za účast.