Have you met TED?

TED

Videa plná angličtiny a myšlenek, které stojí za to šířit. Znáte je taky? Pokud ne, dnes se seznámíte. Nejenže si u jejich sledování procvičíte angličtinu, ale také se při nich dozvíte zajímavosti z mnoha oborů. A často se i pobavíte.

Možná máte 10 až 20 minut volno a na něco byste se podívali. V TV není nic zajímavého a všechny seriály už znáte nazpaměť. Třeba byste si rádi procvičili angličtinu a dozvěděli se u toho něco nového, zábavného a přínosného.

Třeba jak být úspěšnější, šťastnější, jaký je nový způsob očkování, jak se staví domy z bambusu či co pomáhá slepým vidět. To všechno a mnohem víc najdete v některém z 1900+ videí na TED.com.

Možná jste už o stránkách slyšeli. Byla o nich letmo zmínka v jednom z prvních článků – že jsou přínosné, pomůžou vám s angličtinou a zároveň rozšiřovat obzory. Je čas si je trochu více přiblížit. A taky vám jich pár doporučit.

TED: Ideas worth spreading*

TED.com jsou webové stránky neziskového projektu TED, na kterých se můžete zdarma podívat na videa z přednášek z TED konferencí. Na ty se z celého světa sjíždí špičky ze svých oborů a zajímavé osobnosti, aby se s publikem a s vámi podělily o „Myšlenky, které stojí za to šířit“ – tak totiž zní motto celého projektu.

Když projekt začínal, přednášky se týkaly především některé z těchto oblastí: Technology, Entertainment, Design (Technologie, Zábava, Design) – odtud název TED. V současné době se už však přednášky zaměřují na téměř všechna možná témata: od byznysu, vědy až po globální problematiku.

Mezi řečníky se na TEDu objevily osobnosti jako Jamie Oliver, Sting, Bono, Bill Gates, Al Gore, Jeff Bezos, Stephen Hawking, Elizabeth Gilbert, Monica Lewinsky, Sheryl Sandberg nebo třeba režiséři J.J. Abrams a James Cameron.

Seznam všech zveřejněných TED přednášek najdete na této stránce. Videa si tam můžete třídit například podle témat, jazyků či délky. Většinou vám na jejich sledování stačí přibližně 10 až 18 minut. Což je ideální pro kratší pauzu nebo pro vyplnění času na cestě do práce. Dozvíte se něco nového a navíc si u toho procvičíte angličtinu.

Videa totiž bývají v angličtině a jednou z výhod stránek je, že videa mají také anglické titulky. A díky týmu překladatelů se postupně objevují i videa s českými titulky, takže se na ně můžou dívat i ti, kteří anglicky neumí nebo se angličtinu učí.

*Ta hvězdička (asterisk) za mottem je taková sranda. Po novém načtení úvodní stránky TED.com se vpravo nahoře zobrazí trochu jiný dovětek k mottu. Některé z nich si můžete přečíst tady.

Pro jakou úroveň angličtiny jsou TED videa vhodná?

Pokud mají české titulky, pak pro všechny, protože jste u nich s angličtinou v kontaktu a postupně si ji zlepšujete. Jinak záleží hlavně na tématu a spíkrovi. Většinou jsou videa vhodná pro úrovně Intermediate a výš, ale některá videa lze s přehledem zvládat i na úrovni Pre-Intermediate.

Někteří spíkři mají totiž specifické téma (a tedy i slovní zásobu) nebo mluví rychleji. Jiní se zase například baví o obecnějším tématu nebo mají příjemnou artikulaci a tempo. Chce to zkoušet. Časem si zvyknete a budete rozumět i rychlejším či non-native spíkrům.

Jak na videa?

Ken Robinson- How schools kill creativity - Talk Video

Po spuštění videa najdete vpravo dole 3 tlačítka: Subtitles (Titulky), Transcript (Přepis) a Fullscreen (Režim celé obrazovky). Jedno z nejdůležitějších pro vás nejspíš bude tlačítko pro volbu titulků.

Shawn Achor- The happy secret to better work - Talk Video

Po kliknutí na něj si můžete vybrat titulky, které jsou k dispozici. Kromě anglických najdete u spousty videí i titulky české.

Apollo Robbins- Umění mystifikace - TED Talk

Pokud si video chcete stáhnout, klikněte na kulaté tlačítko Download vpravo vedle videa. Můžete si dokonce zvolit, jestli si video chcete stáhnout rovnou s titulky – a v jakém jazyce – nebo bez nich.

Jak z každého videa vytěžit maximum?

Je v pořádku, pokud nerozumíte úplně všemu. Důležité je pochytit hlavní myšlenky. Slovní zásobu si budete zdokonalovat postupně. Ideální je co nejdřív začít videa sledovat s anglickými titulky a pak úplně bez nich. České titulky jsou sice výhoda a pomáhají s porozuměním, ale zbytečně odvádí pozornost od pochopení tématu přímo v angličtině – a o to jde především.

Po skončení videa si dejte pár cvičných otázek:

  1. Co pro vás byla nejzajímavější myšlenka celého videa?
  2. Jaká slova byla klíčová pro pochopení hlavního významu a kontextu?
  3. Čemu se lidé smáli nebo čemu tleskali a čemu jste nerozuměli?

Tyto otázky vám pomůžou zjistit, jak jste na tom s porozuměním a co je potřeba v dané oblasti slovní zásoby nebo gramatiky vypilovat. Ty nejdůležitější slovíčka si dohledejte a znovu se na ně podívejte v kontextu videa. K tomu vám třeba vhodně pomůže přepis (transcript) každé přednášky.

To by na představení stačilo.

A jaká videa byste si rozhodně neměli nechat ujít?

Kromě TOP listu a dalších playlistů, kterých najdete na webu celou řadu (dle témat – například ty nejvtipnější), se pro začátek mrkněte třeba na některé z následujících 5 TED videí, které uvítají a nadchnou každého nováčka na těchto stránkách:

1) Sir Ken Robinson: Do schools kill creativity? (Ken Robinson říká: Školy ničí kreativitu) (19:24)

Proč se podívat: Pokud byste se měli podívat jen na jediné video z TEDu, je to právě tohle. A nejen proto, že je řečník Sir nebo že přednášku vidělo přes 33 milionů lidí, což z ní dělá nejsledovanější video na TEDu. Přednáška si popularitu získala hlavně tím, že je plná humoru a myšlenek, kterými Ken Robinson inspiruje miliony lidí po celém světě. (CZ titulky)

(Pokud vás video a řečník zaujmou, další jeho videa na TEDu najdete tady a tady.)

2) Apollo Robbins: The Art of Misdirection (Umění mystifikace) (8:47)

Proč se podívat: Kapsář showman v přímém přenosu. Jeho triky a vtípky vás pobaví. Ideální video na odreagování. (CZ titulky)

3) Amy Cuddy: Your body language shapes who you are (Vaše řeč těla ovlivňuje to, kým jste) (21:01)

Proč se podívat: Postoj těla ovlivňuje náladu, sebevědomí i úspěch. Zjistíte jak. (CZ titulky)

4) Chris Burkard: The joy of surfing in ice-cold water (9:42)

Proč se podívat: Fantastické fotky a zábavné povídání o tom, proč stojí za to opustit slunné pláže a vydat se do mrazivých vod v odlehlých částech zeměkoule.

5) Shawn Achor: The happy secret to better work (Šťastné tajemství pro lepší práci) (12:20)

Proč se podívat: Pobavíte se a dozvíte se několik tipů, kterými si život můžete dělat šťastnější. Nejen v práci. (CZ titulky)

TED vs. TEDx konference

Pokud se setkáte s přednáškou z konference s označením TEDx, není to nějaká rádoby napodobenina. Jedná se o oficiální TED událost, která je však pořádaná nezávisle na „hlavních“ TED konferencích. TEDx většinou pořádají menší komunity a města a zvou na ně především řečníky z dané země.

TEDx konference už tak byla například v Praze, Brně či Ostravě.

A 17. října 2015 se TEDx konference poprvé bude konat i ve Zlíně!

Chcete pro TED videa překládat titulky?

Pokud byste vy nebo někdo, koho znáte, chtěli videa překládat a mít tak své jméno u překladu některého z videí, cesta k titulkování je poměrně jednoduchá.

Přednášky na TEDu totiž může překládat prakticky kdokoliv, kdo v přihlášce prokáže dostatečnou znalost angličtiny a svou motivaci, proč by chtěl videa pro TED videa překládat. Jedná se sice o dobrovolnou činnost (titulky překládáte bez nároku na odměnu), ale vaše jméno bude u videa vždy uvedené (stejně tak, pokud videa revidujete). Což je u tak velkého a prestižního projektu poměrně příjemný údaj. Jakmile titulky zkontroluje druhá nezávislá osoba a moderátor, video s vašimi titulky je na světě a může se šířit dál!

TED Ed

Pokud máte jen asi 5 minut, za zmínku ještě stojí krátká animovaná a vzdělávací videa na Youtube kanálu TED-Ed. Videa mají často alespoň anglické titulky a většinou je namlouvají lidé s velmi příjemným hlasem, tempem a artikulací, což se při cvičení poslechu určitě hodí. Podívejte se třeba na toto video s anglickými titulky.

A to už je pro dnešní seznamovačku s TEDem vše. Nejlépe ho poznáte sami.

Pokud na TEDu najdete nějaké video, které si zkrátka nemůžete nechat pro sebe, napište nám o něm na Facebook nebo dole v komentářích. Ať se na video může podívat co nejvíc lidí a třeba i dál sdílet myšlenky, které stojí za to šířit.

Enjoy TED.