Summer, beach & holiday

Holiday1

Léto je v plném proudu. A abyste se před dovolenou naladili na tu správnou vlnu, je tu pro vás pořádná porce praktické slovní zásoby. A všechno pěkně ke stažení.

Konečně jste si vaši dovolenou úspěšně bookli – podařilo se vám sehnat nějaké ty last minute plane tickets za special offer! Našli jste si také váš vysněný hotel či resort s vlastím swimming pool a jen pár kroků od prosluněné sandy beach.

Doma si vše pečlivě zabalíte do jednoho suitcase (nebo dvou či více – dle počtu bot). Protože jste se předem podívali na weather forecast, víte, že tam bude hot and sunny po celou dobu, a tak jste si přibalili sun cream s pořádným UV faktorem. Už teď se těšíte, jak si na pláži lehnete na rozkládací deckchair a budete se sunbathe a chytat pořádný suntan celý den. Nebo si lehnete do stínu pod větší parasol a budete jen tak odpočívat a kochat se mořem. Vydáváte se na cestu.

Nejprve včas přijíždíte na airport, abyste se stihli check-in – pokud jste tedy nedělali online check-in už doma. Podíváte se na departures board, kdy vám váš flight přesně letí, ze které gate, a jestli není váš let chvíli delayed nebo dokonce úplně cancelled. Možná už tam svítí nápis boarding, takže můžete jít nastupovat. Hlavně mějte vaše luggage pořád na očích, protože všude se setkáte s cedulemi „Do not leave your luggage (baggage) unattended“. Pak už jdete k check-in desk, a protože máte i menší hand luggage s sebou do letadla, i na to se vám podívají, přeměří a zváží.

Pak ještě projít passport control a už si můžete užívat nakupování v tradičních duty-free shops, ve kterých najdete zboží většinou za lepší ceny. Hlavně opatrně na tekutiny, protože následující security check by vám je mohla odmítnout a museli byste své nakoupené parfémy či dobré pití leave at the airport v krabicích spolu s dalšími věcmi, které si lidé před vámi do letadla také vzít nemohli.

Pokud jste vším úspěšně prošli, následuje už jen kontrola vašeho boarding pass. Nejčastěji u vchodu do letadla od sympatické flight attendant, která vám se slovy „Welcome aboard“ pomůže najít vaše seat a určitě vám pomůže dát hand luggage do overhead locker nad vámi. Pak už si můžete užít předvádění safety instructions, po kterých vám cabin crew letadla popřeje: „Enjoy your flight“.

Letadlo se pak pomalu vydá na runway akcí, které se říká taxi. Až si všechna letadla dají přednost a dostane se na to vaše, čeká vás take-off.

Po úspěšném a hladkém landing si ještě jednou projdete passport control a pak už jen najít EXIT a hurá ven z letiště a na hotel. Receptionist na reception desk vás přivítá v hotelu a potom, co se v hotelu check in, vám předá váš key nebo key card k vašemu room, nejčastěji se slovy: „Enjoy your stay“. Pokud jste měli při výběru pokoje štěstí, máte krásný view of the sea!

Ve městě si určitě budete chtít koupit nějaké ty souvenirs. Většinou můžete pay by credit card, ale někde budou chtít cash only. I když máte v hotelu all inclusive nebo například full-board či jenom half-board, třeba se nějakou pěknou summer night vydáte do nějaké z local restaurants. Sami si pak nejspíš budete chtít order celou večeři se vším všudy: appetizer, main course i dessert. Sladká tečka na konec.

 

Pokud jste nerozuměli celému příběhu a všem slovíčkům z kontextu nebo se chcete dozvědět i další užitečné fráze, stáhněte si tento PDF dokument s menším slovníkem.

Pokud si jej otevřete v počítači, můžete si dané slovo a jeho překlad rychle dohledat díky klávesové zkratce CTRL + F (stisknete klávesy CTRL a F a pak napíšete do okénka například slovo departures).

Výslovnost všech anglických slov v tomto článku i v PDF si můžete zkontrolovat například zde nebo zde.

Pěkné léto a enjoy your holiday! :-)