4 důvody, proč se (začít) učit anglicky – část druhá

blogpost_3

Čeká vás svět plný zážitků a nových možností. A taky cesta, na které vám nebude stačit jenom slovník. Chce to i tu správnou motivaci. A protože na každé cestě je dobré mít pár záchytných bodů, tady jsou. Dnes už všechny čtyři.

Minulá část byla o cestování. A dnes v tom putování budeme pokračovat. V cíli vás čeká sladká odměna. Jaké zážitky vám angličtina přinese a kde se s ní setkáte?

1) Všude dobře, s angličtinou ještě líp

S angličtinou se neztratíte. Doslova. Prakticky se totiž na vašich cestách setkáte s lidmi ze zemí, kde se běžně mluví anglicky. A nejsou to jenom země jako UK, USA, Kanada či Austrálie – téměř kdekoliv po světě budou lidé reagovat na vaše Hello, How are you, Thank you, Goodbye nebo třeba Help me.

Abyste se domluvili, nemusíte angličtinu umět na nějaké vysoké, náročné úrovni. Je totiž docela možné, že se budete bavit především s lidmi, pro které je angličtina stejně jako pro vás cizí jazyk. A ti předtím, než se s vámi pustí do konverzace, většinou nehledí, jestli máte certifikát. Chtějí se totiž hlavně domluvit. Stejně jako vy. Pokud všechno selže: rukama, nohama.

V dnešním světě se s angličtinou navíc setkáte na každém kroku. A nemusíte pro to ani vytáhnout paty z domoviny. Stačí mít oči otevřené a uši nastražené. Třeba tak pomůžete někomu, kdo hledá orloj, WC nebo nejbližší McDonald’s (a tam vlastně i WC). Díky angličtině taky konečně budete rozumět i tomu, co se to píše všude kolem vás.

Až se na to budete cítit, můžete s angličtinou procestovat celý svět. A poznat přitom spoustu nových lidí a kultur.

2) Naučíte se jazyk internetu

Pokud chcete na internetu něco najít a umíte anglicky, máte velkou výhodu. Anglicky mluví celý web. Jakékoli potřebné informace se vám tedy často vyplatí hledat přímo v angličtině. Od zdrojů pro seminárku, zajímavostí o filmu až třeba po různé návody.

Spoustu užitečných tipů a triků, stejně jako řešení potíží (nejen) s PC najdete přehledně vysvětlené například na internetových diskusních fórech. Na sociálních médiích či v zahraničních online magazínech se zase dozvíte zajímavosti, které se v jejich českých verzích nedočtete.

Taky už určitě nedostanete menší šok, když na vás na počítači vyskočí nějaká ta tabulka. Click here to learn more.

A i když vás tu a tam něco překvapí, snadno si s tím poradíte.
Kdo hledá (a umí anglicky), najde.

3) Rozšíříte si obzory

Pokud se rádi dozvídáte nové a zajímavé věci, umět anglicky pro vás bude velké plus. V ČR se nejspíš taky najde spousta kvalitních vzdělávacích programů či webových stránek, ale nebude jich tolik jako těch v angličtině. Nejen v tomhle jsou zahraniční země o pár (k)roků napřed. A platí to pro pořady v TV i na internetu. Například na BBC.

Velmi přínosné bývají přednášky na různá témata na populární webové stránce TED. Najdete na ní videa v angličtině i s titulky – v anglickém i čím dál častěji v českém jazyce. Jednoduše si vyberete téma, které vás zajímá, a během pár minut se dozvíte různé zajímavosti – třeba o nové metodě očkování, letech do vesmíru, jak být úspěšnými, šťastnějšími nebo se jen tak pobavíte.

Díky angličtině se budete moct dát i na online kurzy pro veřejnost, které některé špičkové zahraniční univerzity na webu nabízejí. Zdarma!

Pokud se chcete naučit téměř cokoliv, podívejte se na kurzy Khanacademy – Zdarma. Pro všechny. Navždy (For free. For everyone. Forever).

Za zmínku taky stojí kanály na Youtube, které za své vzdělávací videa sklízí velký úspěch a miliony fanoušků: Crashcourse, SciShow, Minutearth.

A to je jenom špička internetového ledovce.
Obzor, zdá se, nikdy nekončí.

4) V hlavních rolích, v anglickém znění

Kdo z vás by nechtěl rozumět všem svým oblíbeným filmům, seriálům nebo si třeba přečíst knížku, aniž byste se museli spoléhat (a čekat) na překlad. To je teprve ten pravý zážitek! Stejně tak si v originále naplno vychutnáte hlas herců. Mnozí z nich, jako třeba Morgan Freeman, jsou svým hlasem i hereckým výkonem proslulí.

Zasmějete se taky všem těm originálně vymyšleným vtipům a slovním hříčkám, se kterými si tvůrci a autoři dávají tu práci. Některé jdou totiž jen velmi těžko přeložit do češtiny. I proto jsou filmy s českými titulky sice fajn, ale není nad to si pustit verzi v originále. Navíc vás neruší text na obrazovce, který byste museli číst, a celému ději se tak můžete věnovat naplno. A nic při tom nebude ztraceno v překladu.

Ať již se tedy chystáte na film, seriál či knihu v angličtině, se znalostmi angličtiny si vše vychutnáte na 100 %!
I ten výlet do Londýna.

„A kdy tedy budu opravdu umět anglicky?“

Hrdí na sebe můžete být už od prvního Hi, my name is… Těžko ale říct, jestli někdy přijde moment, kdy budete moct prohlásit: „Tak, a teď už umím anglicky všecko.“ Spíš to bude něco jako: „Dnes zase umím anglicky o něco víc.“

Jedno je však jisté: k vytouženému cíli se vám půjde lépe, když vás i samotná cesta bude bavit. Ať už se anglicky učíte sami, ve dvou nebo ve čtyřech.

Pokud totiž každé nové slovo a gramatiku budete vnímat jenom jako „zase něco do testu“ nebo co se „musíte učit“, brzy vás na té cestě nejspíš rozbolí nohy. A možná to i otočíte zpět do rodného kraje.

Když se ale angličtinu učíte s vědomím toho, že vás každá minuta, kterou jí věnujete, posouvá dál a pomáhá vám lépe porozumět světu kolem vás, pak jste na správné cestě.

Možná jsme se tak dostali k dalšímu důvodu, proč se (začít) učit anglicky: Pro váš skvělý pocit.

A ať už ho budete mít z vašeho prvního filmu bez titulků, vysněného certifikátu nebo výletu za hranice, určitě to bude stát za to! Třeba se pak rádi podíváte na cestu, kterou jste už ušli, a uvidíte, že všechny ty výjimky i gramatika měly svůj smysl. A nejspíš přezujete boty, pořídíte si nový sešit a vydáte se s chutí dál. Ta cesta totiž nikdy nekončí. Zato má vždycky co nabídnout.

Bavte se! :-)
Nejlépe anglicky.

A jaké jsou vaše důvody, proč se učíte anglicky? Jaký přínos v angličtině vidíte vy? Napište nám to do komentářů pod článkem nebo na náš Facebook.

2 komentáře u „4 důvody, proč se (začít) učit anglicky – část druhá

    1. Naše jazyková škola nabízí dětské kurzy od 7 do 13 let a to 1 x 60 minut týdně. Jedná se o doplnění tradiční školní výuky a to tím stylem, že děti neučíme pouze slovní zásobu, ale učíme je tvořit otázky, reagovat na ně a dále rozvíjet konverzaci. Výuka dětí je maximálně efektivní od co nejnižšího věku, pokud je dítě vystaveno angličtině několik hodin denně. Tento přístup mohou zajistit pouze anglické jazykové školky. Náhradním způsobem je dávat dítě do anglického kurzu nebo kroužku na 1 – 2 hodiny týdně. V tomto případě je celkem jedno kdy se s výukou začne. Důležité je, aby děti vnímaly angličtinu co nejdéle jako zábavu. Je možné začít již od 3 let. Do naší školy chodí děti od 7 let, které jsou na angličtinu šikovné a rodiče chtějí, aby si ji zaktivizovali – tzn. ne pouze, aby se učily okruhy slovní zásoby, písničky atd, ale aby ji uměly co nejdříve použít v konverzaci. Pokud budete mít o naše kurzy zájem, bližší informace o přihlášení naleznete zde: http://www.only4.cz/nase-kurzy/detske-kurzy-anglictiny/

Komentáře nejsou povoleny.